Rendhagyó történelmi foglalkozás 

A 7.a osztályosok rendhagyó történelmi foglalkozáson vettek részt. Ellátogattak a tarnaleleszi Kisboldogasszony Templomhoz, ahol tanulói kiselőadás hangzott el a pünkösdről és az elhangzottak alapján szófelhőt készítettek.

A  tanulók a történelem tantárgy és a valláspedagógia közötti kapcsolat erősítése céljából közösen imádkoztak is. A foglalkozás elején, tanulás előtt: „Jöjj, Szentlélek Isten, világosítsd meg értelmemet.” A foglalkozás végén, tanulás után: „Istenem, minden tudás Tőled van. Köszönöm, hogy értelmet adtál, és ma is sokat tanultam. Engedd, hogy a betűk, a számok, a tantárgyak mögött észrevegyem a dolgok célszerűségét és a természet törvényeit, melyeket Te alkottál. Ámen.” 

A pünkösd 

A pünkösd a húsvét utáni 50. napon kezdődő, két napos keresztény ünnep. Mivel a húsvétnak sincs egyetlen állandó dátuma, és a pünkösdöt a húsvét napjától számítjuk, ezért a pünkösd is egy mozgó ünnep. Hogy mikorra esik, azt úgy lehet könnyen kiszámolni, hogy a húsvét utáni 7. vasárnapon és hétfőn tartják. A pünkösd legkorábban május 10‑re, legkésőbb június 13‑ra eshet. 

A pünkösd azonban nem csak időpontjának kiszámításában függ a húsvéttól, hanem tartalmában is ahhoz kötődik. A keresztény mitológia szerint Jézus halálát követően az ő lelke ezen a napon szállt le az égből Szentlélek formájában, majd egy óriási szélvihart kavarva kiáradt az apostolokra, és megszentelte őket. Apostolok cselekedetei: 

„Amikor pedig eljött a pünkösd napja, és mindnyájan együtt voltak ugyanazon a helyen, hirtelen hatalmas szélrohamhoz hasonló zúgás támadt az égből, amely betöltötte az egész házat, ahol ültek. 

Majd valami lángnyelvek jelentek meg előttük, amelyek szétoszlottak, és leszálltak mindegyikükre. 

Mindnyájan megteltek Szentlélekkel, és különféle nyelveken kezdtek beszélni; úgy, ahogyan a Lélek adta nekik, hogy szóljanak.” 

A próféták ekkor kapták meg az isteni igazságot, aminek köszönhetően minden embernek el tudták mesélni, mi történt Krisztussal valójában. Pünkösdkor tehát a Szentlélek eljövetelét és ezzel együtt az egyház megalapítását ünnepli a keresztény világ. 

A keresztények időszámításunk szerint 305‑től ünneplik az egyház születésnapját, ilyenkor mindenhol ünnepi miséket és istentiszteleteket tartanak a hívőknek. Az ószövetségi zsidóknál ez a nap eredetileg az első termés betakarításának hálaadó ünnepe volt. A nem vallásosok számára a pünkösd inkább a közelgő nyár és a természet ünnepe.